5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceLevné letenky končí, kapituloval už i Ryanair

Levné letenky končí, kapituloval už i Ryanair

Byznys v letecké dopravě je velký risk. Na aerolinie a jejich investory číhá tolik nepředvídatelných faktorů, že podnikání v letectví se pohybuje dlouhodobě na hranici ekonomické únosnosti.

Irský Ryanair však zatím z každé krize dokázal vykličkovat neuvěřitelně rychle. Jeho silnou zbraní byly nízké ceny letenek, kterými ničily konkurenty po celém evropském kontinentu.

V titulkovém tématu nového INDEXU se dočtete, proč si Ryanair mohl dovolit nízké ceny letenek, ale také to, že avizuje ústup od této strategie, protože i na jeho byznys zatlačila inflace.

Podle čeho poznáte, že je člověk vlivný a dokáže hýbat pomyslnými nitkami? Někdy jsou důkazy očividné, někdy se skrývají v náznacích.

V případě podnikatele Štěpána Czucza, který získal pověst oligarchy maďarských stran, můžeme pozorovat viditelné i méně očividné kroky. Všechny vedly k tomu, že se z něho stal jeden z nejvlivnějších lidí své doby.

Začínal přitom nenápadně jako květinář. Příběh Štěpána Czucza, který byl spojován se Stranou maďarské koalice is Mostem-Hídem, popisujeme v další části seriálu Oligarchové.

O legendárních nákladních autech značky Avia si kdysi povídaly vtipy. Prý to byla nejrychlejší auta v bývalém Československu, protože na silnicích vedly kolony a statečně držely tempo.

Náklaďáky s typickou modrou barvou už v cestách prakticky zmizely. Pokud neskončili v kovošrotu, tak stále stojí (odhlášeno z evidence) na dvorech jejich majitelů. Někdy se na online bazarech vyskytnou jako tak funkční kousky za pár tisíc eur.

Značka Avia se však neproslavila jen produkcí náklaďáků, má mnohem bohatší historii. Její strastiplný byznysový příběh si přečtete v článku Vládkyně silnic přežila Hitlera, ale ne konkurenci.

Legendární investor Warren Buffett desetiletí opakuje, aby že chcete na akciových trzích vydělat, nespekulujte a investujte jednoduše. Kriticky se staví k aktivně spravovaným fondům, které podle něj vydělávají na úkor svých klientů.

Laickým investorům Buffett doporučuje takzvané ETF fondy, které kopírují index největších amerických firem sdružených v indexu S&P 500. Jedná se o takzvané pasivní investování, které sice není zázračným receptem ke zbohatnutí, ale je příležitostí, jak zhodnotit peníze dlouhodobým a pravidelným spořením.

INDEX zjišťoval, jaká je nabídka ETF fondů na trhu, dostupných i pro Slováky, jaké jsou poplatky za jejich využívání a na co by si investor při jejich výběru měl dávat pozor.

V novém INDEXU vám také představíme čtveřici nominací na ocenění FéliX Business Award.

V hlavní kategorii Excelentní byznys příběh se o cenu uchází popradský Tatrakon a Banskobystrický pivovar Urpiner.

Tatrakon nás zaujal zejména tím, že jako jediná slovenská konzervárna přežila divoká 90. léta a dosud úspěšně rozvíjí kultovní produkty, jako Morca-Della či Pali. Majitelé Urpinera zase ukázali, jak lze i Mečiarovským privatizérům zdevastovanou značku vrátit na trh a dát jí novou perspektivu.

V kategorii Samospráva pro příští generace je na FéliXa nominována Dubnica nad Váhom za projekt sběru dat a smart map, které radnici pomáhají při důležitých rozhodnutích, ovlivňujících kvalitu života ve městě.

No a v kategorii Byznys pro příští generace jsme nominovali společnost SEAK z Prešova, jejíž smart technologie manažují statisíce pouličních lamp a interiérových světel po celém světě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek