5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZe světaAdvent v Bratislavě: Kde najdete v hlavním městě vánoční atmosféru?

Advent v Bratislavě: Kde najdete v hlavním městě vánoční atmosféru?

Pět tipů na bratislavské Vánoce.

Každý rok čekají obyvatelé i návštěvníci Bratislavy, kdy se vánoční stromky na náměstích rozsvítí tisíci světly.

Je to magický moment nejen pro děti, ale i dospělé a znak toho, že ve městě se otevřely Vánoční trhy.

V Bratislavě mají dlouholetou tradici a představují jakési malé město ve městě. Lidé, kteří je navštěvují, tvrdí, že zdejší jsou útulnější, tradičnější a méně komerční, než ty v sousední Vídni.
Jsou místem přátelských setkání a čas na nich běží o něco pomaleji než v jiných, hektičtějších částech města. Lidé jsou při svařeném víně či vánočním punči laskavější a otevřenější než kdy jindy.

Vánoční atmosféru dokonale doplňují tradiční hudební pořady, které probíhají nejčastěji na Hlavním náměstí.

Rozkošné červeno-bílé stánky lákají návštěvníky na tradiční slovenské dobroty, jako jsou lokše, bramborové placky, krajíc chleba se šmalcem, neboli vepřovou mastí, a cibulí nebo cikánská pečeně. K tomu si můžete dát svařené víno od místních vinařů, hřátů nebo grog.

Nechybí ani tradiční sladkosti různého druhu, kterým se jednoduše nedá odolat. Jednoznačnými favority jsou skořicový trdelník, makový štrúdl či horká čokoláda s kaštanovým pyré jsou favorité.

Každopádně se vyplatí jít na Vánoční trhy v Bratislavě s prázdným žaludkem, abyste mohli vonět a ochutnat vše, co nabízejí.

Darujte radost
Vánoční trhy vám dokážou pomoci také s výběrem originálních dárků. Prodejci různých ručně vyráběných maličkostí vám ochotně poradí a určitě neodejdete s prázdnýma rukama.

Ve stáncích najdete kvalitní práci slovenských řemeslníků a umělců, ať už je to porcelán, keramika, předměty vyřezané ze dřeva, nebo drobné háčkované andílky.

V mnoha případech koupí takových maličkostí zároveň podpoříte dobročinné organizace, které pomáhají těm, kteří to nejvíce potřebují. Vánoce však nejsou jen o dárcích.

Pro mnohé se toto sváteční období spojuje zejména s duchovními hodnotami. A ty nám asi nejvíc připomíná umění.

Během adventu se v Katedrále sv. Martina, ale iv menších kostelech konají vánoční koncerty místních sborů a hudebních skupin.

S Bratislavou se pojí jména více představitelů klasické hudby, kteří hráli své sonáty přímo v domech místních šlechtických rodin.

Ulicemi města kdysi zněly skladby Wolfganga Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Dnes je hlavním stánkem klasické hudby v hlavním městě Slovenská filharmonie, která je dějištěm koncertů symfonického orchestru i komorní hudby.

Adventní období je v ní doslova nabito hudební energií. Během třetí adventní neděle se bude konat velký koncert operních hvězd Vánoce v Bratislavě v Opeře Slovenského národního divadla.

Pokud vás zajímá výtvarné umění a historie navštivte městské galerie, muzeum ve Staré radnici a expozici korunovačních klenot na Bratislavském hradě.

Z radniční věže budete mít krásný výhled na dominanty města, paláce a měšťanské domy historického centra. V okolních kamenných uličkách si pak můžete posedět v některé z místních útulných kavárniček.

Vánoce na ledě
Co takhle zabruslit si na kluzišti v centru města pod širým nebem? Pokud jste ještě nestáli na bruslích, možná je právě teď správný čas, abyste to konečně vyzkoušeli.

Při této milé aktivitě se nejen zahřejete, ale také se hodně nasmějte v záři obrovského vánočního stromku, který září na Hviezdoslavově náměstí.

Letos bude připraveno kluziště i na Primaciálním náměstí, užívat si jej můžete po celou zimu.

Na své si přijdou i fanoušci hokejových týmů KHL.

Bratislava žije každou zimu hokejem, každoročně je dějištěm prestižních zápasů Kontinentální hokejové ligy.

Euforie na plném hokejovém stadionu a radost z výhry „vašeho“ týmu jsou nezapomenutelné zážitky, které je třeba si vyzkoušet na vlastní kůži.

Vánoční příběhy
S příchodem dlouhých zimních večerů narůstá ve městě zájem o divadelní představení. Bratislava sice patří k menším metropolím, ale z divadel si můžete opravdu vybírat.

Jsou malé i velké, komerční i alternativní, profesionální i amatérské. Například v divadle Astorka si můžete vybrat z děl ruské divadelní klasiky, v divadle GUnaGU zažít fantastické komedie Viléma Klimáčka a na Nové scéně výpravná muzikálová představení.

Třešničkou na dortu jsou činoherní, operní a baletní představení Slovenského národního divadla, jehož historie sahá až do roku 1920.

Během aktuální sezóny tam můžete navštívit několik unikátních premiérových představení.

Například v činohře nedávno uvedli skvělou černou komedii na motivy povídek Roalda Dahla Apartmán v hotelu Bristol, v opeře hrají v prosinci skvosty z tvorby Giacomma Pucciniho – Turandot a La Traviata.

Pokud máte chuť zažít skutečnou vánoční atmosféru určitě se vyplatí vidět pohádkový balet Louskáček od Piotra Iljiče Čajkovského.

Děj představení vás přenese do vánočního příběhu, který je inspirován světem dětí, radosti a bezmezné fantazie.

Velká silvestrovská párty
Pokud ještě váháte, kde strávit letošního Silvestra, v Bratislavě naleznete na koncoroční množství skvělých inspirací.

Během poslední letošní noci se město ponoří do oslav příchodu nového roku a mnoho bratislavských podniků má pro návštěvníky připravenou speciální nabídku.

Určitě se vyplatí vyjít i přímo do ulic a užít si zábavu v centru pod širým nebem. Například na Hlavním náměstí bude od sedmé večer do jedné v noci swingová open air tančírna, Hviezdoslavovo náměstí ozvučí hvězdy bratislavského Nu Spirit Clubu – DJ Gonzo, DJ Kinet a DJ Yellow Box.

A na Náměstí Ludvíka Štúra si budete moci vychutnat tradiční silvestrovský ohňostroj odpalovaný z hladiny Dunaje mezi Starým mostem a Mostem SNP.

Krátce před půlnocí sváteční atmosféra graduje a lidé společně odečítají vteřiny, které je dělí od nového roku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek