5.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZe světaMeteorologové varují před smogem i povodněmi. V Hurbanově padl rekord

Meteorologové varují před smogem i povodněmi. V Hurbanově padl rekord

V Hurbanově měli nejdelší období bez celodenních mrazů.

V Martině, Vrútkách a v Žilině a okolí platí upozornění na vznik smogové situace pro částice PM10.

Prohlásil jej Slovenský hydrometeorologický ústav a potrvá až do odvolání. Upozorňuje také na povodně v okrese Michalovce a Trebišov.

Smog i povodně
Příčinou smogové situace jsou podle meteorologů vysoké emise PM10 z vytápění tuhým palivem az dalších lokálních zdrojů, a také nepříznivé rozptylové podmínky.

Vysoké koncentrace PM10 lze očekávat také v sousedních dolinách a kotlinách, ve kterých se nacházejí například lokální topeniště či kotelny na tuhá paliva.

„K nejcitlivějším skupinám populace na částice PM10 patří staří lidé, osoby s onemocněním dýchací a srdečně-cévní soustavy, alergici a astmatici, velmi malé děti a těhotné ženy,“ poukázali meteorologové.

Zároveň vydali výstrahu prvního stupně před povodněmi pro okres Trebišov a výstrahu druhého stupně pro okres Michalovce.

ČHMÚ také vydal výstrahu prvního stupně před větrem pro okresy Myjava, Skalica a Senica. Platí do 17:00.

Rekord v Hurbanově
V Hurbanově zase padl historický rekord. Měly tam nejdelší souvislé období, 364 dní, bez celodenních mrazů. Trvalo od 15. prosince 2021 do 13. prosince letošního roku.

V posledních letech evidují meteorologové opakované zaznamenání mimořádně dlouhých nepřerušených období prostých tzv. ledových dní. „Obzvlášť v případě Hurbanova jde o velmi významný historický staniční extrém v až 122leté kontinuální časové řadě příslušných údajů od roku 1901,“ poukázali. V obci Mužla v okrese Nové Zámky zaznamenalo SHMÚ 362 dní bez ledového dne, který trval od 15. prosince 2021 do 11. prosince 2022.

Rekord 678 dní bez celodenních mrazů drží Malacky. Mráz se tam nevyskytl od 16. ledna 1974 do 24. listopadu 1975.

„Jde o vůbec jediný zjištěný případ, kdy během trvání série se ledový den na stanici nevyskytl ani v rámci jedné celé standardní chladné sezóny/pololetí, tedy chladná sezóna 1974/1975 tam proběhla bez jediného ledového dne,“ uvedlo SHMÚ.

Meteorologové na základě svých pozorování konstatovali, že mimořádná, na lokální úrovni až extrémně dlouhá období bez ledových dní na Slovensku v současných teplejších klimatických podmínkách výrazně přibývají.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek