5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZe světaBetlémské světlo už hoří i na nejvýše obydleném místě Slovenska

Betlémské světlo už hoří i na nejvýše obydleném místě Slovenska

Svítí tak shora na celou zemi.

Betlémské světlo v neděli skauti předali i na Lomnickém štítu.

\“Jde o nejvyšší obydlené místo na Slovensku, tak je to i pro nás tak výjimečné, že můžeme světlo přinést lidem, kteří tam tráví několik dní během svátků, a takto jim zpříjemnit vánoční čas,\“ uvedla koordinátorka Betlémského světla pro podtatranskou skautskou oblast Veronika Hamraková .

Pro jistotu vzali více luceren
Skauti ho na Lomnický štít vynesli v lanovce, s sebou měli pro jistotu několik luceren, kdyby vysoko v horách některý z plamínků venku sfoukl vítr.

Kromě Lomnického štítu svítí Betlémské světlo ve Vysokých Tatrách i na Hrebienku v Tatranském ledovém dómu a na Skalnatém plese.

Svou pouť po zemi oficiálně začalo právě tento víkend.

Každoroční tradicí jsou vlakové distribuce, avšak letos se množství farností po celém Slovensku připravovalo na oficiální přijetí světla během mší svatých.

Více než 900letá tradice
Národní kaplan slovenského skautingu Jan Mahút objasnil, že Betlémské světlo začalo psát svou historii v roce 1099, kdy se odvážný rytíř z Florencie ujal přinést ho z Božího hrobu z Jeruzaléma jako vděk, že ubránili své město.

„Světlo pak rozsvítilo celou katedrálu a lidé si ho brali domů,“ přiblížil.

Betlémské světlo je podle kaplana jedním z nejkrásnějších symbolů klidu, naděje a míru.

Právě v adventním čase, který provázejí zkracující se dny, vydává jasné poselství o tom, jak drobný plamínek dokáže prozářit tmu.

„Má to krásnou symboliku, protože světlo pochází přímo z betlémské jeskyně, kde se narodil Ježíš Kristus jako kníže klidu, přinesl nám radost a každý, kdo si jej odpálí, šíří poselství klidu dále za hranice i do zemí, kde se bojuje,“ upozornil Mahout, který byl při zapálení světla na Lomnickém štítu poprvé.

Aby svítilo shora na celé Slovensko
V roce 1993 tuto tradici právě na nejvýše obydleném místě odstartoval otec Ladislava Olexu.

„Myšlenkou bylo, aby to světlo svítilo symbolicky shora na celé Slovensko. Dnes by se dožil 100 let, takže je to i tak milá vzpomínka na něj,“ konstatoval Olexa.

Touhou skautů na Slovensku, kteří ho roznášejí do různých koutů, je, aby Betlémské světlo rozzářilo mše svaté ve všech regionech a bylo co nejblíže lidem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek