5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZ domovaDěti jsou tak nemocné, že lékaři nestíhají, je to kritické. Pediatři prosí...

Děti jsou tak nemocné, že lékaři nestíhají, je to kritické. Pediatři prosí o pomoc

Zveřejnili výzvu zemi i rady rodičům.

Na Slovensku i ve všech evropských zemích dosáhla nemocnost dětí nebývalých rozměrů.

Tvrdí to naši primární pediatři v aktuální výzvě, kterou adresují rodičům dětí i celé zemi.

Apelují na společné úsilí a spolupráci, neboť jen takto je podle nich možné zvládnout tuto závažnou situaci.

Kritická situace
„Na Slovensku je o třetinu méně pediatrů, než je nezbytné pro správnou zdravotní péči o děti. Většina primárních pediatrů má v péči o stovky pacientů více, než je optimální počet dětí, často i dvojnásobek,“ uvádějí ve výzvě.

Pokračují, že vedle každodenní práce v dětských ambulancích výrazně poddimenzované počty pediatrů musí zajišťovat i ambulantní pohotovostní službu sedm dní v týdnu.

Polovina primárních pediatrů na Slovensku je přitom starší 65 let.

„Situace v dětských ambulancích je kritická již několik let a stále se zhoršuje. Pediatři nejsou za tento stav zodpovědní. Neumí ovlivnit, kolik jich je a kolik dětí jim bude přiděleno do péče. Přesto se zbývající dětští lékaři v ambulancích snaží poskytnout nejlepší péči, jaká je v jejich možnostech.“

Bezprecedentní nápor
V současnosti je nápor na dětské lékaře bezprecedentní, popisují pediatři.

Vysvětlují, že péči poskytují většinou výrazně nad rámec svých povinností.

„Snaží se pomoci každému dítěti, jehož zdravotní stav to vyžaduje. Denně ošetří i 60-80 dětí, mnohým rodičům poradí telefonicky, mailem a podobně.“

Důrazně žádají celou slovenskou společnost, obzvlášť média, aby si před vyjadřováním nebo publikováním informací ověřili všechny okolnosti a zvažovali svá vyjádření na práci pediatrů.

„Neúplné a nespravedlivé hodnocení znevažují úsilí a motivaci pediatrů, těch starších, ale i těch v produktivním věku, co zůstali ještě na Slovensku, nadále pracovat v těchto extrémně těžkých podmínkách a zajišťovat zdravotní péči o naše děti. Stále je jedna z nejlepších v Evropské unii.“

Pět rad, jak chránit zdraví dětí
Na stránce ministerstva zdravotnictví zveřejnili i několik rad, jak zodpovědně přistupovat ke zdraví dětí:

V dobách takto vysoké nemocnosti se vyhýbejte hromadným akcím, kde se soustředí mnoho dětí a dospělých.
Rodiče, při příznacích onemocnění poskytněte svým dětem klid a klidový režim v domácím prostředí, zmírňujte příznaky nachlazení, chřipky nebo jiných akutních onemocnění dýchacích cest nebo trávicího traktu. Průběh onemocnění je zdlouhavější a při chřipkách i bouřlivější, než jsme byli zvyklí v posledních letech.
Pediatra kontaktujte, když máte vážné obavy o své dítě pro zhoršující se zdravotní stav, při mírnějších příznacích, pokud se nezlepšují po 7 až 10 dnech.

Důsledně doléčte dítě, nezařazujte ho do školy nebo na kroužky a sport, má-li stále příznaky, je důležité poskytnout organismu dítěte čas na zotavení.

Je důležité zvažovat, kdy vyhledat pediatra, aby byla zajištěna dostupnost zdravotní péče pro všechny děti, které to nezbytně potřebují.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek