5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZ domovaSklizeň kukuřice bude nejmenší za posledních patnáct let

Sklizeň kukuřice bude nejmenší za posledních patnáct let

Obilovin a řepky bude více než loni.

Druhý odhad letošní úrody snížil úrodu obilí téměř o dvě procenta, nejvýrazněji u ovsa. Zvýšila se očekávaná úroda řepky, a to o 6 procent.

Hektarové výnosy kukuřice na zrno se meziročně propadly o 42 procent. Informoval o tom Statistický úřad.

Pokles výnosů z kukuřice o 42 procent
Celková produkce kukuřice na zrno by měla dosáhnout 797,6 milionu tun, což je přibližně polovina loňské úrody. Důvodem je pokles nižší oseté plochy o 13,5 procenta, ale také rekordně nízké úrody z hektaru.

Výnosy kukuřice na zrno dosáhnou jen 4,5 tuny z hektaru, což je ve srovnání s loňským rokem méně o 42 procent. \“Nižší celkový objem úrody a hektarových výnosů, jak očekávají zemědělci v letošním roce, byly naposledy v roce 2007,\“ vysvětlil ředitel odboru statistiky zemědělství Statistického úřadu Peter Danko.

Sklizeň hustosetých obilovin na Slovensku by měla dosáhnout 2,7 milionu tun, což představuje o 35,8 tisíc tun větší objem než před rokem a zároveň by měla převýšit i průměr posledních pěti let.

Celkový růst úrody obilovin ovlivnila zejména meziročně větší osetá plocha, která zajistila vyšší úrodu pšenice než nejpěstovanější obiloviny na Slovensku. Druhý odhad úrody obilovin je nižší téměř o dvě procenta než první odhad z června letošního roku.

„Druhý odhad upřesňuje očekávání úrody v době, kdy už byla sklizena většina obilovin i řepka. Odhad úrody slunečnice, kukuřice a řepy bude upřesněn v zářijových odhadech,“ dodal Danko.

Pšenice více, ječmene méně
Největší z ploch až 95 procent osetých hustosetými obilovinami tvořily na Slovensku pšenice a ječmen. Sklizeň pšenice by měla letos dosáhnout 2,1 milionu tun, což je o 4,2 procenta více než loni. Očekávaná úroda ječmene v objemu 560 tisíc tun by měla být meziročně nižší o 5,5 procenta.

Zemědělci očekávají i pokles úrody slunečnice, a to na 163,7 tisíc tun, což je meziročně o 16 procent méně.

Sklizeň brambor se iv letošním roce snížila o 10 procent. Zároveň se očekává i meziroční pokles hektarových výnosů na úroveň 24,4 tuny z hektaru, což způsobuje meziroční pokles očekávané úrody brambor o 14 procent na objem produkce 111,8 tisíc tun.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek