5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceKrajňák avizuje rozmrazení minimálních důchodů v příštím roce

Krajňák avizuje rozmrazení minimálních důchodů v příštím roce

Ministerstvo už připravuje novelu.

Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) počítá s tím, že v průběhu příštího roku by měly být minimální důchody „rozmražené“. V této souvislosti již resort práce připravuje novelu zákona o sociálním pojištění.

Krajniak odhaduje, že od 1. ledna se bude postupně „rozmrazovat“ minimální důchod pro přibližně 72 tisíc důchodců. Prohlásil to ve středu před jednáním vlády.

„Příští rok máme zhruba 120 tisíc důchodců, kteří pobírají minimální důchod. Vzhledem k tomu, jak se stanoví tento minimální důchod, zhruba 72 tisíc ho bude mít rozmražený vlastně automaticky,“ konstatoval ministr práce.

Zároveň však dodal, že si uvědomuje, jaká je situace, a proto ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny dalo do legislativního procesu i návrh, jak to dále řešit.

„Počítáme s tím, že v příštím roce by minimální důchody měly být rozmraženy, ale v průběhu roku, ne tak, že od 1. ledna budou rozmraženy všechny,“ upozornil. Předběžně tak odhaduje, že přibližně 72 tisíc ze 120 tisíc minimálních důchodů by se mělo postupně rozmrazovat od 1. ledna příštího roku.

Předběžná informace o připravované právní normě byla zveřejněna na legislativně-právním portálu Slov-lex. Částky minimálního důchodu by se podle návrhu mohly „rozmrazit“. Zároveň by mohl být upraven mechanismus valorizace důchodových dávek tak, aby zohledňoval nejaktuálnější údaje o růstu spotřebitelských cen.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek