10 C
Brno
Neděle, 11 května, 2025
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyKam se vybrat v zimě na Liptov: Čtyři kouzelná místa

Kam se vybrat v zimě na Liptov: Čtyři kouzelná místa

Kde vyzkoušet snowtubing a kde hledat zimní krásu přírody?

Malino Brdo
Pokud se chystáte na lyže, v Liptově najdete jedno z nejlepších lyžařských středisek na Slovensku – Malinô Brdo. Nachází se pouhé dva kilometry od města Ružomberok. Nástupním místem na osmimístnou kabinkovou lanovku, která vás pohodlně vyveze na svah, je Hrabovo.

Nahoře na vás čeká dvanáct kilometrů upravených sjezdových tratí, přičemž nejdelší má 3900 metrů. Nechybí zde ani ski servis, lyžařská škola, půjčovna sportovních a lyžařských potřeb. Ve středisku jsou k dispozici restaurace a bary, kde se můžete během lyžování zahřát a osvěžit. Malinô Brdo je vhodné pro začátečníky, rodiny s dětmi i pro zkušené lyžaře.

V dolní části střediska na sjezdovce Žľabiny si můžete vyzkoušet snowtubing – jízdu na gumových pneumatikách s umělým osvětlením nebo navštívit nedaleký snowboardový park. Paralelní dolina s Hrabovskou je Čutkovská dolina, kde stojí stylová koliba U dobrého pastýře.

Dají se tam ochutnat dobroty místní regionální kuchyně a posedět si u praskajícího dřeva v mohutném kamenném ohništi či krbu. Dominantou Hrabovské doliny je vodní nádrž, která v zimních měsících funguje jako kluziště. Mezi údolími vede upravená lyžařská běžecká stopa.

Návštěvníci Ružomberka a Malinô Brda mohou využívat služeb regionální slevové karty Liptov Region Card, která platí nejen na lyžařských svazích Liptova, ale také v termálních bazénech. Z lyžařského svahu můžete být maximálně do půlhodiny v bazénech blízkých termálních aquaparků v lázních Lúčky, Bešeňové nebo v Tatralandii.

Pokud jde o ubytování, v okolí je několik soukromých horských chat i penzionů. Přímo na úpatí nejdéle zasněžovaného lyžařského areálu v Hrabově se vyjímají nové apartmány vystavěné v alpském stylu, s dominancí dřeva a kamene, které harmonicky zapadají do okolní krajiny.

Modřín
Lyžařské středisko Smrekovica leží jižně od Ružomberka. Díky nadmořské výšce 1428 metrů nabízí výborné podmínky pro lyžování pro začátečníky a rodiny s dětmi. K dispozici jsou dva lyžařské vleky, lyžařská škola, školka a půjčovna lyží.

Modřín patří k menším střediskům, ale návštěvníkům poskytuje široké možnosti různých sportovních aktivit, ať už na běžecké lyžování, rekreační skialpinismus, nebo sjezdové lyžování. Nachází se tam také přírodní kluziště s osvětlením.

Zima na Smrekovici přináší především výborné sněhové podmínky, specialitou lyžařského střediska bývá přírodní sníh, jeho tloušťka často dosahuje více než metr.

Ledový vodopád
Skvělou příležitostí pro zimní turistiku je Brankovský vodopád, který je se svými padesáti pěti metry nejvyšším vodopádem Nízkých Tater a zároveň patří mezi pětici nejvyšších na Slovensku. Množství vody, která se valí dolů skálou, závisí na počasí i na ročním období.

Od roku 1980 je toto místo národní přírodní památkou. Nejvhodnější je na návštěvu Brankovského vodopádu období po roztátí sněhu nebo po větších deštích, kdy má voda nejvyšší průtok. Vodopád však nabízí jedinečné zážitky iv zimě, kdy se na něm při tužších mrazech vytvoří několik desítek metrů dlouhá ledová stěna se spoustou průhledných rampouchových útvarů.

Brankovský vodopád
Nachází se přibližně jedenáct kilometrů od Ružomberka při cestě směrem na Donovaly. Nejkratší turistická trasa vede k vodopádu z rekreační osady Podsuchá a měří přibližně tři kilometry.

Na začátku je příjemná rovinatá, později přechází do mírně stoupajícího terénu. V zimě vás může trochu zpomalit sněhová pokrývka, zpravidla však bývá stezka až přímo k vodopádu pěkně prošlapaná. Túru zvládnou i rodiny s malými dětmi a méně fyzicky zdatní turisté.

Vlkolínec
Snad každý zná podhorskou osadu Vlkolínec na okraji Ružomberka, kde se nacházejí původní dřevěné domy charakteristické pro středoevropskou oblast a území Slovenska v minulých stoletích.

Místní skanzen byl zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1993. Všechny jeho domy jsou dřevěné, pouze kostel je zděný.

Mezi nejvzácnější stavební památky tam patří srubová dvoupodlažní zvonice z roku 1770, srubová rumpálová studna z roku 1860 a zděný barokně-klasicistní Kostel Navštívení Panny Marie z roku 1875.

Vlkolínec
Obyvatelé obce Vlkolínec se v minulosti zabývali zemědělstvím, pastevectvím, salašnictvím, chovem dobytka, dřevorubectvím a včelařstvím. Práce se dřevem byla typickou prací mužů, kteří svépomocí stavěli domy.

Na rozdíl od mnoha ostatních skanzenů je Vlkolínec původní vesnicí na svém místě, domy se nepřenášely ani uměle nestavěly. Ve více ještě dodnes žijí stálí obyvatelé a mnohé dřevěnice slouží i jako chalupy. Skanzen je otevřen během celého roku a je skvělým tipem pro zimní procházku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek