5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZe světaČínské město Yiwu vyrábí Vánoce pro celý svět

Čínské město Yiwu vyrábí Vánoce pro celý svět

Vánoční skřítci existují, ale skutečnost není tak idylická jako v pohádkách.

S blížícími se Vánocemi v domácnostech přibývají vánoční světla, umělé stromky, lesklé ozdoby, stuhy, balící papír i umělý sníh ve spreji.

Všichni se z Vánoc vytěšujeme, ale jen málokdo se zamyslí nad původem vánočních dekorací.

Přestože jsou krásné a do místnosti vnesou klid a pohodu, za jejich vznikem se skrývají často temnější emoce.

Většina dekorací, až 60 %, vzniká v čínských továrnách, zejména ve městě Yiwu, kde pracují tisíce dělníků v žalostných podmínkách a vánoční ozdoby vyrábějí po celý rok za minimální mzdu.

Pro ně Vánoce nepředstavují svátky radosti a klidu, ale spíše otročení.

Město Yiwu v Číně má přezdívku „vánoční“. Leží nedaleko Šnaghaje v průmyslové zóně, kde vyrostly stovky továren se specializovanou produkcí vánočního zboží a ozdob.

O městě, které je veřejným vánočním tajemstvím psal také deník The Guardian. Uvádí, že lidé, mezi nimiž jsou i nezletilí a důchodci, zde pracují i dvanáct hodin denně a vydělávají přitom v přepočtu 240 až 350 eur na měsíc.

Přitom riskují své zdraví, jelikož jde často o práci s chemikáliemi. Někteří pracovníci továren přespávají přímo v budovách, kde pracují s desítkami dalších lidí.

Barevné ozdoby nevznikají jen tak
V neustálém provozu jsou všechny stroje a pracovníci se střídají na směnách. Objednávky z Evropy, USA i Jižní Ameriky nepočkají a továrny vyrábějí bez přestávky.

U šicích strojů se střídají ženy, zatímco stroje pracují. Nejtěžší to mají pracovníci v lakovnách.

Jedním z nich je i devatenáctiletý Wei, který zde pracuje se svým otcem. Čínská tisková agentura Sina se byla podívat na jeho pracovní den.

Mladík spolu s tátou tráví dlouhé dny v lakovně, kde sněhové vločky z polystyrenu nejprve namáčí do lepidla a poté je barví dočervena.

Chlapec je od hlavy k patě zahalen do červené barvy. Každý den vyrobí 5000 takových ozdob a dýchá toxický vzduch v místnosti, která je stejně jako on, celá červená.

I s tátou nosí na hlavách tradiční vánoční čepice, ale ne z lásky k Vánocům, ale proto, aby uchránily vlasy od barvy.

Aby vdechl co nejméně prachu a barvy, nosí na tváři papírovou roušku, během služby jich vymění i deset, ale přesto riskuje své zdraví a mnoho jeho kolegů už má potíže s dýcháním.

Nejlevnější vánoční nákup
V jedné ze čtvrtí města Yiwu lze nalézt obrovské obchody plné vánočních dekorací za směšné částky. Fungují skoro jako „podnikové prodejny“, kde naleznete přes 400 000 vánočních produktů.

V současnosti takovým kamenným obchodům konkurují internetové obchody jako Alibaba či Made in China, které dokáží uspokojit přání zákazníků s více než 1,4 miliony vánočních ozdob.

Kultura Vánoc se čínskému obyvatelstvu líbí rok od roku stále více. Podle The Economist je Santa Claus mezi Číňany dnes známější než Ježíš.

Vyrábějte si vlastní dekorace
Nikdo nechce být součástí průmyslu, ve kterém trpí lidé. Snížení poptávky po čínských vánočních ozdobách v blízké budoucnosti sice není reálné, ale lze se k němu pomalu přibližovat.

Řešením je vytváření vlastních ozdob, které jsou skvělým způsobem, jak strávit čas s rodinou a dát vánoční výzdobě duši a charakter, který bude typický pro vaši domácnost.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek