5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůZ domovaHrozí vám Vánoce o samotě? Takto je zvládnete

Hrozí vám Vánoce o samotě? Takto je zvládnete

Nucená samota o svátcích těší asi málokoho. Jak ji přežít?

Ne všichni mají na výběr a někteří z nás nadcházející vánoční svátky s rodinou, blízkými či přáteli nestráví. Nemilou představou jsou poslední dny v roce, které by měl člověk přežít bez společnosti někoho jiného.

Jsou případy, kdy jde o osobní cílené rozhodnutí, existují však i skupiny lidí, pro které jsou svátky stráveny o samotě trpkou realitou. Patří mezi ně například lidé bez rodiny, senioři, jejichž blízcí žijí vzdáleni stovky kilometrů, zda muži a ženy bez partnerek a partnerů.

Podle psycholožky Ľubice Tománkové vychází problém vánoční samoty z toho, jak člověk žije během celého roku, kdo jsou jeho přátelé, s kým se potýká a jaké má zázemí.

„Když tohle všechno nemá celý rok a přijdou Vánoce, tak se ho to dotýká víc a hlouběji. Ale když zázemí během roku má, má kamarády, sousedy, může v něm zalovit a někoho požádat, jestli se k němu může na Vánoce přidat, nebo zda se někdo přidá k němu,“ říká Tománková.

Důležitá je otevřenost
Výhodu mají lidé, kteří se pro osamocené Vánoce rozhodnou sami s cílem naladit se na sebe a být v klidu. Pro jiné však taková představa nemusí být realizovatelná.

Pokud jim samota nevyhovuje, podstatná je podle psycholožky otevřenost a zároveň i ochota obrátit se na druhé.

„Jednak jestli dokážu požádat někoho druhého, že nechci být sám, a potom jak si vyberu, koho požádám. Jestli je pro mě důležitější být s někým a opravdu udělám pro to všechno, budu hledat, ptát se a zvát k sobě, nebo je to o tom, že to zkusím u jednoho a když to nevyjde, tak zůstanu raději sám.“

Nabídněte pomoc, udělejte si radost
Vánoční samotu může obrátit na pozitivní zkušenost například pomoc druhým. Ať už je to například nabídka, že potáhnete za kolegy v práci (například lékaři), nebo dobrovolnictví v různých charitativních organizacích a komunitních centrech.

Podle psycholožky si může člověk navodit příjemný pocit v závislosti na tom, co pro něj Vánoce znamenají a tomu je přizpůsobit.

„Pokud jsou pro něj například o obdarovávání, může obdarovat různým způsobem sebe, udělat si radost, být na sebe dobrý – laskavější, více sám sebe poslouchat. Pokud ví, že je to sport, knížky, jakákoli činnost, která mu dělá radost, tak si jí může pomoci iv této době,“ radí.

Koncoroční svátky dokážou člověku způsobit stres, psychický tlak i vyčerpanost. Ty mohou vést k depresím či úzkostem. \“Pokud neumí být člověk sám ani přes rok, tak je to opravdu velmi těžké,\“ myslí si Ľubica Tománková.

„A když mu to v té chvíli moc překáží, tak je načase začít tvořit plán, co s tím udělá, aby to za rok nebylo stejné. Pokud je to každý rok stejně, člověk je o Vánocích smutný, ale nic s tím nedělá, tak to není jen o Vánocích. Je to o tom, co dělá celý rok a jak ke svým přáním a touhám přistupuje,“ uzavírá.

Sedm tipů při boji se samotou

  1. Plánujte něco, na co byste se mohli těšit. Vymýšlejte, kterou kulturní akci navštívíte po Novém roce, vybírejte letní dovolenou v rámci first minute. Možností je mnoho.
  2. Obdarujte se. To, že Vánoce budete trávit sami, ještě neznamená, že si pod stromečkem nemůžete něco hezkého najít. Překvapení se konat nebude, ale uděláte si radost.
  3. Snažte se vyhnout alkoholu. Ten vám sice může na chvíli vylepšit náladu, ale když pominou účinky, pocit samoty může být ještě umocněnější.
  4. Zaměstnejte se. Pusťte se do ručních prací, vyšívejte, kreslete, vyrobte něco, vařte nebo pečte. Produktivita může mít na vaši náladu jen pozitivní účinky.
  5. Oslovte své známé. Zjistěte, zda se ve vašem okolí nenajde někdo, komu také hrozí svátky o samotě a zkuste se spojit. Společně navařte a usedněte za štědrovečerní stůl nebo přinejmenším jděte spolu na půlnoční mši.
  6. Vyzkoušejte se s někým seznámit online. Seznamovací portály nezůstávají „opuštěné“ jen proto, že jsou Vánoce a určitě se najde někdo, s kým se můžete podělit o své pocity a zároveň tak cítit menší samotu.
  7. Pomáhejte. Jděte na Štědrý den například vyvenčit psy do útulku nebo pomoci dobrovolníkům ve stacionářích pro bezdomovce. Přiložte ruku tam, kde se vám žádá a zapomenete na to, že vás trápila samota.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek