5.1 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyDva důvody, pro které nedodržujete novoroční předsevzetí a jak to změnit

Dva důvody, pro které nedodržujete novoroční předsevzetí a jak to změnit

Dá se vydržet, když změníte strategii.

Novoroční předsevzetí jsou jedním ze způsobů, jak se lidé snaží vědomě změnit svůj život a udělat nový rok lepším, než byl ten předchozí. Podle statistik však prý více než 90 procent z nich časem od svých předsevzetí upustí nebo je přestane dodržovat.

Kromě pevné vůle, která je zřejmě zastřešujícím důvodem neúspěchu, se na nedodržování předsevzetí podílejí dvě chybné strategie.

Podle americké psycholožky Erin Olivo jde především o snahu provést izolovanou změnu, která není součástí širšího kontextu ao soustředění se na změnu negativních věcí namísto posilování našich silných vlastností.

Odbornice tvrdí, že člověk má větší šanci na změnu, je-li jeho předsevzetí součástí celkového životního plánu nebo se řídí jeho základními životními hodnotami.

Plánujte, přehodnocujte
Erin Olivo radí následující – při předsevzetí myslete na to, jak si vytvořit plán na vybudování života, který budete mít rádi. Začněte přehodnocovat základní domény vašeho života ať už jde o vztahy, kariéru, zdraví a podobně.

Následně si v každé z těchto oblastí určete dosažitelné cíle a způsob, jak se k nim chcete přiblížit. Nesmíte však zapomenout očekávat jisté překážky ai přes ně se soustředit na pozitivní aspekty vaší volby.

Zároveň byste měli přijít na to, které jsou vaše silné vlastnosti, a potom si určit cíle, které jsou na nich postaveny. Tak je budete dále rozvíjet, co vás udělá šťastnějšími. Lidé, kteří ve své práci využívají svých silných stránek, jsou podle vědců několikanásobně spokojenější s kvalitou života.

Silné vlastnosti jsou priorita
Psycholožka na začátek doporučuje identifikovat vaše silné stránky, může to být cokoliv – zvědavost, humor, odvaha, upřímnost, týmová práce, spirituálnost či skromnost. Když na to přijdete, popřemýšlejte nad tím, jak tyto vlastnosti využíváte doma, v pracovním a sociálním životě.

„Pokud aktivně nevyužíváte své tři nejsilnější vlastnosti, měli byste je udělat svými prioritami,“ uvádí Erin Olivo ve svém blogu na webu Psychology Today.

Jako příklad udává, že je-li vaší silnou stránkou láska k učení se nových věcí, soustřeďte se v novém roce na její rozvíjení – zapište se na nějaký kurz. Nebo pokud umíte ocenit krásu, navštěvujte více muzeí či výstav, případně začněte chodit do práce novou, malebnější trasou. Možností je neomezené množství.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek