5.9 C
Brno
Pondělí, 27 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceOd ledna se zvýší ceny dálničních známek

Od ledna se zvýší ceny dálničních známek

Motoristé si při ročních a 365denních dálničních známkách připlatí 10 eur.

Od ledna příštího roku se zvýší ceny dálničních známek. Vláda schválila návrh nařízení, které předložilo Ministerstvo dopravy. Nově si motoristé například při ročních a 365denních dálničních známkách připlatí 10 eur. Namísto 50 eur tak budou stát 60 eur.

V případě dálniční známky s 30denní platností půjde o navýšení o tři eura, stát tedy bude 17 eur. Známka s desetidenní platností podraží o dvě eura na 12 eur.

„Třeba si uvědomit, že cena dálničních známek se naposledy zvyšovala v roce 2011, od té doby mají motoristé k dispozici dohromady 300 kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic,“ konstatoval ministr dopravy Andrej Doležal.

Podle resortu dopravy peníze pomohou Národní dálniční společnosti více akcelerovat investice do oprav a údržby rychlostních silnic, dálnic a mostů v její správě. Nařízení vlády předpokládá zvýšení výnosů společnosti jako správce výběru a evidence úhrad dálničních známek z prodeje dálničních známek v roce 2023 a následujících letech.

Výše výnosu z prodeje dálničních známek na úrovni více než 17 milionů eur v letech 2023 až 2026 je předpokládána při nezměněném chování motoristů.

O čem jednala vláda
Městem a obcím se proplatí za záchranné práce 243 492,37 eur. Šlo o 16 mimořádných situací.

Nevyužité finance, které byly určeny k zajištění stabilizačních půjček pro studenty ošetřovatelství v roce 2022, mají být přesunuty na dofinancování Fondu na podporu vzdělávání v ostatních dvou půjčkových schématech. Vláda schválila změnu účelu použití běžných výdajů přidělených v roce 2022 kapitole resortu školství.

Ministerstvo školství chce zkvalitnit přidělování normativních finančních příspěvků zřizovatelům škol a školských zařízení určených na financování osobních a provozních nákladů. Vláda tak schválila nařízení vlády, kterým se stanoví podrobnosti rozpisu finančních prostředků ze státního rozpočtu pro školy a školská zařízení.

Ministerstvo financí by mohlo po přijetí příslušné legislativy vykonávat funkci stálého koordinačního orgánu k provádění mezinárodních sankcí. Vyplývá to z návrhu změn v provádění mezinárodních sankcí v České republice.

Vláda vzala na vědomí Zprávu o stavu v oblasti územního rozvoje Slovenské republiky 2022, kterou k jednání předložilo

Ministerstvo dopravy. Ve zprávě jde o vyhodnocení uplatňování Koncepce územního rozvoje Slovenska v praxi.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek